Tysiące policjantów na ulicy wykrzyczą złość


Policjanci z całego kraju planują protest przed kancelarią premiera, by wykrzyczeć swoją złość związaną m.in. z zaległymi świadczeniami. Według szacunków związkowców, w proteście weźmie udział kilka tysięcy funkcjonariuszy.

- Nigdy nie było merytorycznej krytyki tego sposobu prowadzenia śledztwa ws. katastrofy pod Smoleńskiem. A chcę powiedzieć bardzo wyraźnie: nie było możliwości, żeby to śledztwo było w całości, na wyłączność prowadzone przez Polskę - mówił w TVN24 Andrzej Seremet. - Idziemy ku zwycięstwu wbrew tym, którzy nawet drzewa nie potrafią posadzić, a twierdzą, że zasadzili dąb "Bartek". - mówił kandydat PO na prezydenta Bronisław Komorowski w Warszawie podczas koncertu "Solidarni dla powodzian". Wirusa grypy typu A/H1N1 wykryto u 37-letniego mężczyzny, który zmarł w piątek w Szpitalu Zakaźnym w Gdańsku - poinformował lekarz wojewódzki w Gdańsku Jerzy Karpiński.Polska jest na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o dostępność przedszkoli - alarmuje w najnowszym raporcie Europejska Sieć Informacji o Edukacji "Eurydice". Podczas gdy w większości państw UE do przedszkoli chodzi blisko 80 proc. dzieci, u nas mniej niż połowa, pisze "Dziennik". Przygotowujemy się na nadejście kolejnego głębokiego niżu, pochodzącego z całej brygady niżów, które tworzą się nad pograniczem Skandynawii i Atlantyku. - Nikt z nas do tego ręki nie przyłożył - mówi o wyrzuceniu Anity Gargas z funkcji wiceszefa telewizyjnej Jedynki poseł PiS Adam Hofman. To odpowiedź na krytykę ze strony europosła Marka Migalskiego, który - w trybie warunkowym - zarzucił partii, że jeśli nie stanęła w obronie dziennikarki, to znaczy, że uczestniczyła "w tym świństwie". - Ja też jestem wściekły na tę sytuację - zapewnia Hofman.

O godz. 14.24 z moskiewskiego lotniska Domodiedowo wystartował samolot z ciałami ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

Komisja śledcza badająca tzw. aferę hazardową zdecyduje na wtorkowym posiedzeniu, czy jej szefem pozostanie Mirosław Sekuła (PO). Wniosek o jego odwołanie złożyło PiS. Komisja przesłucha też Sławomira Nowaka - b. szefa gabinetu politycznego premiera. Pułkownik Józef Ostapkowicz został komendantem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej (KOSG) w Nowym Sączu - poinformował w środę rzecznik KOSG major Marek Jarosiński.

Janusz Wojciechowski opowiada na swoim blogu historię, jaką przedstawiła mu "starsza pani" podczas jego dyżuru poselskiego. Grupę czterech seryjnych podpalaczy, którzy na przełomie marca i czerwca spalili dziewięć budynków gospodarczych w powiecie Sucha Beskidzka (Małopolskie), zatrzymali policjanci - poinformował w czwartek rzecznik policji w Suchej Beskidzkiej Paweł Siwiec. Poszerzanie domeny publicznej, czyli dostępu obywateli do dzieł, które nie podlegają ochronie prawa autorskiego jest w interesie Polski - uważa wicepremier Waldemar Pawlak, który w poniedziałek wziął udział w debacie na ten temat."Rzeczpospolita": Donald Tusk, Włodzimierz Cimoszewicz, Lech Kaczyński i Aleksander Kwaśniewski powinni mieć większy wpływ na polską politykę wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rz". Antoni Macierewicz nie musi przepraszać Edmunda Ochnio, opisanego w raporcie z weryfikacji WSI jako ich tajny współpracownik, zamieszany w nielegalny handel bronią pod kuratelą WSI - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dwukrotnie większy podatek od automatów, jednoręcy bandyci tylko dla dorosłych, walka z hazardem internetowym – to założenia nowej ustawy o grach, którą ma przedstawić w tym tygodniu premier. O nowym, restrykcyjnym projekcie mówił Michał Boni w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

1 sierpnia będzie świętem państwowym


Podczas dzisiejszego głosowania Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Zgodnie z nią 1 sierpnia stanie się świętem państwowym.

Trybunał ONZ: skrócony akt oskarżenia Karadżicia


Prokuratorzy ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych na obszarze byłej Jugosławii przedstawili w poniedziałek skrócony akt oskarżenia byłego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia, aby uprościć sprawę i przyspieszyć proces.

Afera hazardowa: zaskakująca seria nagród dla "absolwenta"


"Rzeczpospolita": W ciągu 15 miesięcy swej pracy w resorcie sportu Marcin Rosół dostał, prócz pensji, 60 tys. zł nagród.

Ukradli laptop czy informacje o Olewniku


Kradzież kolejnego laptopa z danymi w sprawie śmierci Krzysztofa Olewnika powinna być szybko wyjaśniona - podkreśla Leszek Aleksandrzak, członek komisji śledczej w tej sprawie. - Musi być jasne, czy to zwykła kradzież. Bo jeśli nie, za tą sprawą może stać ktoś ważny – mówił Aleksandrzak w TVN24.

Papierosy w herbacie


60 tysięcy paczek papierosów znaleźli policjanci w zalutowanych puszkach z herbatą. Ładunek był wieziony do Wielkiej Brytanii, a tira wraz z zawartością zatrzymano w Iławie.